فناوری تولید گوریلا گلس  توسط شرکت کورینگ ساخته شده و توسعه می یابد. شرکت کورین در سال 2005 شروع به ساخت این محصول کرد با این عنوان که علاوه بر دارا بودن ضخامت بسیار کم مقوم در برابر خش و ضربه باشد.

گوریلا گلس نسخه ۱

اولین نسخه‌ی گوریلا گلس بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ آماده شد؛ اما نمایش بزرگ و واقعی این فناوری روی کار آمدن آیفون بود. اپل اولین نسل گوشی هوشمند خود را در سال ۲۰۰۷ معرفی کرد. در زمان معرفی آیفون اولیه‌ی اپل، فناوری گوریلا گلس به کار گرفته‌شده در این محصول باعث شده بود ضخامت نمایشگر به ۱.۵ میلی‌متر برسد. نمایشگر اولین آیفون با یک لایه‌ی چربی‌گریز پوشانده شده بود تا بدین طریق، اثر انگشت و لکه‌ در سطح صفحه‌نمایش به حداقل ممکن برسد.

آیفون تنها گوشی هوشمندی نبود که در نمایشگر آن ازاین فناوری بهره گرفته شد. کورنینگ همچنین موفق شد اولین نسل از فناوری خود را در حدود ۲۵۰ نوع دستگاه مختلف ارائه کند.

 نسخه ۲

در این نسخه، مقاومت این فناوری در حد نسل قبل بود؛ با این تفاوت که نسل دوم تکنولوژی مورد بحث ۲۰ درصد نسبت به نسخه‌ی اول آن ضخامت کمتری داشت. کورنینگ در تست‌های آزمایشگاهی خود فشاری در حد ۵۰ کیلوگرم روی لایه‌ی گوریلا گلس ۲ قرار داد؛ بدون اینکه خط و خشی روی آن ایجاد شود یا بشکند.

در همان سال، گوریلا گلس در بیش از ۶۰۰ میلیون دستگاه مورد استفاده قرار گرفت. از آنجا که این نسخه نسبت به نسل اولیه‌اش باریک‌تر شده بود، تولیدکنندگان مختلف می‌توانستند مدل‌هایی باریک‌تر و سبک‌تر از گوشی‌های هوشمند خود به مرحله‌ی تولید برسانند. در نمایشگر دو گوشی‌ هوشمند گوگل نکسوس ۴ و گلکسی اس ۳ سامسونگ از فناوری گوریلا گلس ۲ استفاده شده است

 نسخه ۳

در نسل سوم این فناوری، مقاومت این شیشه در برابر صدمات نسبت به نسل قبلی‌اش بیشتر شد. در این نسخه از گوریلا گلس، فناوری جدیدی موسوم به «مقاومت محلی در برابر آسیب» یا به‌اختصار NDR معرفی شد که به شیشه اجازه می‌دهد در برابر خط و خش‌هایی عمیق‌تر نیز مقاوم باشد. بنا به اعلام کمپانی کورنینگ، نسل سوم گوریلا گلس می‌تواند تا ۳۵ درصد از اعمال خط و خش روی نمایشگرها جلوگیری کند.

در صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمندی چون گلکسی اس ۴ سامسونگ، موتو جی موتورولا و موتو ایکس موتورولا از این نسخه از فناوری استفاده شد.

 نسخه ۴

.این کمپانی یک نظرسنجی برگزار کرد که در نتیجه‌ی آن مشخص شد ۷۰ درصد از آسیب‌هایی که به نمایشگر گوشی‌های هوشمند وارد می‌شود بر اثر سقوط این دستگاه‌ها رخ داده‌اند؛ بنابراین شرکت سرمایه‌گذاری برای تقویت شیشه‌ی خود را آغاز کرد. گوریلا گلس ۴ با تمرکز بر این ایده توسعه داده شد که برابر سقوط، مقاومت داشته باشد.

 نسخه ۵

نسل پنجم فناوری گوریلا گلس کمپانی کورنینگ با تمرکز بیشتر بر مقاومت در برابر سقوط معرفی شد. در واقع گوریلا گلس ۵ نسبت به نسل قبلی خود در برابر صدمات مختلف تا چهار برابر عملکرد بهتری از خود نشان داده است. کورنینگ اعلام کرد که بر اساس تست‌های آزمایشگاهی انجام‌شده توسط این کمپانی، نسل پنجم گوریلا گلس در برابر سقوط‌ از ارتفاع ۱.۶ متری کاملا مقاوم است. افزون بر این، شرکت مورد بحث تضمین کرده که فناوری گوریلا گلس ۵ می‌تواند در ۸۰ درصد از مواقع در سقوط‌ از ارتفاع یک متری روی سطوح بسیار سخت، از شکسته شدن نمایشگر جلوگیری کند.

آیا گوشی هوشمند من از گوریلا گلس بهره می‌برد؟

در گذشته، اینکه شرکت‌های مختلف به‌منظور جلوگیری از افزایش قیمت نهایی محصولات خود برای بازارهای درحال‌توسعه، از گوریلا گلس در تولید محصولات خود استفاده نکنند، به امری رایج و طبیعی مبدل شده بود. درهرحال امروزه این اقدام کمتر در بین شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌ هوشمند دیده می‌شود. برای مراجعه به بخش مورد اشاره در وب‌سایت کورنینگ می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

گوریلا گلس